E-mail:
Şifreniz:
» Üye Olmak İstiyorum
» Şifremi Unuttum
Doğan Hastanesi
ENGLISH | BOSNIAN
HİZMET NOKTALARIMIZONLINE HİZMETLERKURUMSALTIBBİ BİRİMLERDOKTORLARIMIZHASTA VE ZİYARETÇİLERİLETİŞİM
Tıbbi Bölümler
ANA SAYFA | TIBBİ BİRİMLER | Tıbbi Bölümler | Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
YAZDIR
A A
PAYLAŞ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümümüz, 0- 16 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin tetkik, tedavi ve koruyucu sağlık hizmetini vermektedir. Hastanemiz çocuk polikliniği, uzman doktorları ile 24 saat kesintisiz poliklinik ve acil hizmeti vermektedir.

Çocuk Sağlığı Bölümünde Verilen Hizmetler:
• Sağlıklı Çocuk Takibi
• Koruyucu Çocuk Sağlığı Hizmetleri
• Çocuk Hastalıklarının Erken Teşhis Ve Tedavisi
• Çocukların Gelişimsel Sürecinin Değerlendirilmesi
• Aşı Uygulamaları Ve Aşı Programının Takibi
• Çocukluk Çağı Taramaları
• Beslenme Eğitimi Ve Doğru Beslenme Önerileri
• Yenidoğan Hastalıkları Takibi Ve Tedavisi
• Yenidoğan Sarılığı Takibi
• Yenidoğan Yoğun Bakım Hizmeti

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Hastalıkları
Çocuklar, özellikle altıncı aydan itibaren, 3 yaşına kadar alt- üst solunum yolu hastalıklarına yakalanırlar.Bunun nedeni bağışıklık sisteminin güçlü olmamasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için en önemli faktör anne sütüdür. 1 yaşından sonra yüremeye başlayan çocuk, çevresi ile etkileşim haline geçer ve keşfettiği her yeni dünyada mikroplarla tanışmaya başlar. Ve bu süreçte çocuklar alt ve üst solunum yolu enfeksiyonu yaşamaya maruz kalırlar.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?
Burunda akıntı, öksürük, ateş, geniz akıntısı, boğazda yanma-ağrı, halsizlik, iştahsızlık en temel belirtilerdir. Çocuğunuzu Alt-Üst Solunum Yolu Enfeksiyonundan

Nasıl Koruyabilirsiniz?
Korunmada en önemli yöntem hijyendir. Aile bireylerinin ve çocuğun, dışardan eve geldiğinde ellerini yıkamaları gereklidir. Ebeveynler, gerekli hijyen ortamını oluşturduktan sonra çocukları ile temas kurmalıdırlar.

Kolik Nedir?

Bazı bebekler gün içinde uzun süren ağlama krizleri yaşıyor. Bu aşırı ağlama krizlerine “kolik” denir. Bütün bebekler ağlar ve huzursuzlaşabilir ama bu durum uzun süreli ve kesintisiz olarak devam ediyor ise kolik olarak nitelendirilir. Kolik olan bebekte ani gerçekleşen karın ağrısı durumu yaşanır. Bebeğin doğumundan 15 gün sonra başlayan bu sıkıntı, genellikle 3.ayın sonuna doğru geçiyor.

Kolik Neden Olur?
Kolik, birçok nedene bağlı olabilir. Bu nedenler arasında, mide-bağırsakta enzim yetersizliğine bağlı gaz unsurunun oluşması, mamalarla beslenme yapılması sonucu mamadaki proteine karşı hassasiyet veya alerji oluşması, bebeğin aşırı gazlı oluşu veya anne baba bebek arasında iletişim bozuklukları koliğe neden olarak gösterilebilir.

Bebek Kolik Nedeniyle Ağlıyor İse Nasıl Sakinleştirilmelidir?
Emziriyorsanız sizde gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bebek biberon ile besleniyorsa biberonu çalkalamamalısınız. Böylece hava kabarcıklarının olmasını engelleyebilirsiniz. Bebeğinizin aç ya da susamış olup olmadığına emin olmalısınız. Bebeğinizi kucağınızda alarak onunla konuşun, onu gezdirin ve ona bir şeyler anlatın. Bebeğinizin beslenme aralıklarını planlayın ve bebeğinizin doyduğundan eminseniz yaklaşık 3-4 saatte bir beslenmesini sağlayın. Bebek hala sakinleşmediyse, ona müzik dinletin.

Ilık banyo ile bebeğinizin rahatlamasını sağlayın. Bebeğinize yumuşak dokunuşlar ile masaj yapın. Karnını, sırtını, kollarını ve bacaklarını hafifçe ovun.

Çocuk Sağlığı İle İlgili Diğer Bölümlerimiz

Çocuk-Ergen Psikolojik Danışmanlık Hizmeti
Çocuk ve gençlerin ruhsal gelişimleri en az bedensel gelişimleri kadar önemlidir. Bazen yaşamda karşılaşılan stres durumları çocuk ve gençlerde bazı psikolojik sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu durumu engelleyebilmek için Çocuk Sağlığı bölümümüz Aile Danışma Merkezimizle birlikte ortak çalışma yürüterek çocuk ve gençlerimize psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

Dil ve Konuşma Bozuklukları
Konuşma bozuklukları, konuşma seslerinin artikülasyonu, ses kalitesi ve konuşma ritmi bozukluğu gibi problemler oyuna dayalı konuşma egzersizleri içeren terapi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Hizmeti
Yenidoğan yoğun bakım ünitemiz yoğun bakım ihtiyacı olan erken doğum, çoğul gebelik, çocuk cerrahisi vakaları gibi yüksek riskli bebeklerimiz için ileri bakım sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı
Ağız ve diş kliniğimizde çocuklara ağız ve diş temizliği eğitimi, çürük önleyici koruyucu uygulamalar, ortodonti (diş düzeltme), dolgu ve kanal tedavisi verilmektedir. Özellikle çocuklarda sık karşılaşılan düşme vaya çarpmaya bağlı diş kırıkları,diş kayıpları tedavi edilebilmektedir.

Çocuk Cerrahisi - Yenidoğan Sünneti

Çocukluk çağında en sık uygulanan cerrahi işlem olan sünnetin doğumdan sonra ilk 30 gün içerisinde yapılmasına yenidoğan sünneti denir.

Yenidoğan Sünnetinin Yararları Nelerdir?
İdrar yolu enfeksiyonu ve kanser riskini azaltır.
Sünnete bağlı psikolojik travma olmaz.
Çabuk iyileşir.
Kanama riski azdır.
Lokal anestezi yeterlidir, genel anesteinin olası problemleri
yaşanmaz.

Çocuk Kulak Burun Boğaz
Kulak burun boğaz polikliniğimizde çocukların geniz eti ve bademcik problemleri, işitme azlığı, orta kulak iltihaplanması ve sıvısı, hava yollarında görülen doğumsal veya sonradan oluşan darlıklar gibi problemlerinin teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Çocuk Göz Sağlığı
Çocuklarda göz hastalıkları tanısında geç kalınmaması çok önemlidir. Tüm çocuklar doğumda, 1 yaşında, 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Göz hastalıkları bölümümüzde göz tembelliği, doğumsal glokom (göz tansiyonu), göz kapağı hastalıkları, göz sulanması (gözyaşı kanal tıkanıklığı), prematüre retinopatisi (ROP), nistagmus (istem dışı göz hareketleri) ve doğumsal katarakt gibi hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Prematüre bebeklerde ciddi retina problemleri gelişebileceğinden, bebekler 30 günlük olduğunda ROP (prematüre retinopatisi) açısından muayene edilmelidir. Hastanemizde yeni teknoloji pediyatrik refraktometre ile sadece birkaç saniyede bebek ve çocukların göz numarası ölçülebilmektedir. Ölçüm, bir metre öteden ve çocuğa hiç dokunmadan yapılabilmektedir.
» FOR INTERNATIONAL PATIENT
444 0 911
Doğan Hastanesi Linkedin Sayfası
Doğan Hastanesi Google+ Sayfası
Doğan Hastanesi Youtube Sayfası
Doğan Hastanesi Twitter Sayfası
Doğan Hastanesi Facebook Sayfası
© Doğan Hastanesi - Son Güncellenme : 18-04-2015 11:58
Designed By Ortismedia
SGK Sosyal Sigortalar Kurumu
iso9001
Bebek Dostu Hastane
Information
Doktor

Doğan Hastanesi | 444 0 911-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Özel Hastane

Küçükçekmece

Doğan HastanesiTanı Üniteleri,Akciğer Fonksiyon Laboratuarı,» Solunum Fonksiyon Testleri,Alerji Testleri,Endoskopi Laboratuarı,» Bronkoskopi,» ERCP,» Gastroduodenoskopi,» Kolonoskopi,» Rektoskopi,Göz Hastalıkları,» Bilgisayarlı Görme Alanı,» Fundus Flourossein Anjiyografisi,» Lazer Tedavileri (Argon, YAG),» Optik Sinir Tomografisi (OCT),» Pakimetri,» Biyometri,» Göz Kuruluğu Tetkikleri,» Pediyatrik Refraktometre,Kardiyoloji,» Efor Testi,» EKG,» Ekokardiyografi,» Holter Monitörizasyon,» Koroner Anjiyografi Laboratuarı,» Transtelefonik Ritm Takibi,Kemik Yoğunluğu Ölçümü,Klinik Laboratuarlar,» Endokrinoloji,» Hematoloji,» Klinik Kimya,» Mikrobiyoloji,» Seroloji,Nöroloji,» EEG (Uyku – Uyanıklık),» EMG,» Polisomnografi (Uyku Testi),» CPAP – BİPAP – ASV Titrasyonu,» MSLT (Çoklu Uyku Bozukluğu Testi),Odyoloji,» Otoakustik Emisyon Testi,» Tinnitus Değerlendirmesi,» Vestibüler Değerlendirme İçin Yapılan Testler,» Vestibüler Rehabilitasyon,» Yeni Doğan İşitme Taraması,Patoloji,Radyoloji,» Anjiyografik Girişimler,» Bilgisayarlı Tomografi,» Direkt Röntgen,» Girişimsel Radyoloji,» Kontrastlı Tetkikler,» Mamografi,» MR,» Renkli Doppler Ultrason,» Ultrasonografi,» Kemik Dansitometre,» Volümetrik Dental Tomografi,Uyku Laboratuarı,Üroloji,» Taş Kırma (ESWL),» Üroflowmetri Laboratuarı,,Doğan HastanesiDiğer Kliniklerimiz,Doğan Diyaliz Merkezi,Uyku Bozuklukları Merkezi,Sigara Bırakma Polikliniği,Saç Ekim Merkezi,International Patient Center,Doğan Aile Psikolojik ve Danışmanlık Merkezi,» Aile ve Çiftler İçin Psikolojik Danışmanlık,» Bireysel Psikolojik Danışmanlık,» Çocuk ve Gençler İle Psikolojik Danışmanlık,» Psikodrama Odaklı Grup Çalışmaları,» Psikolojik Ölçme ve Değerlendirme,» Psikolojik Eğitim / Gelişim Program ve Seminerleri,» Kurumsal Danışmanlık,Havacılık Tıp Merkezi,Doğan İlkyardım Eğitim Merkezi,Gemi Adamı,,Doğan HastanesiCheck-Up,Standart Check-Up,40 Yaş Üstü Erkek Check-Up,40 Yaş Altı Erkek Check-Up,40 Yaş Üstü Kadın Check-Up,40 Yaş Altı Kadın Check-Up,Gebelik Öncesi Check-Up,Prostat Check-Up,Çocuk Check-Up,Kalben Check-Up,,