Haberler

Dermatoloji: Hanımlar! Yaşlanmaya Karşı Kimyasal Peeling...

Kimyasal peeling nedir, nasıl etki eder?

Kimyasal peeling, cildi canlandırmak amacıyla cilde kimyasal maddeler uygulanması işlemidir. Zamanla ciltteki kollajen ve elastin liflerde bozulma olduğundan, ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Kimyasal peeling ile cildin hasarlı üst kısmı kontollü olarak soyularak hasar görmemiş tabaka canlandırılıp bol ve daha iyi organize olmuş yeni dokuların oluşması sağlanır. Cilt daha parlak, genç, temiz, düzgün görünümlü ve gergin bir hale gelir ve adeta yeniden hayat kazanır.

Kimyasal peeling için hangi ajanlar kullanılır?


Kimyasal peelingler yüzeyel, orta ve derin olarak sınıflandırılabilir.
Yüzeysel peelingte en çok kullanılan maddeler alfa –hidroksi asitler (AHA)( glikolik asit peeling , laktik asit peeling, pirüvik asit peeling), beta- hidroksi asit (BHA)( salisilik asit peeling), jessner solüsyonu ve düşük konsantrasyolu triklorasetik asit (TCA)’tir.

Alfa-hidroksi asitler (AHA), bazı besinlerin yapısında bulunan doğal organik asitlerdir. AHA ‘lar meyvelerden elde edilen organik asit grubudur ve meyve asitleri olarak isimlendirilirler. Sistemik olarak güvenli ve toksik olmayan asitlerdir.
Bu grup birçok meyve asiti ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir. Glikolik asit peeling ile cilt, derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak yenilenir. İyi bir etki için peelingin tekrarlanması gerekmekedir. Glikolik asit şeker kamışından, laktik asit ekşimiş sütten, sitrik asit, pyruvic asit ve malik asit çeşitli meyvelerden, fitik asit pirinçten elde edilir. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur. Derinin üst tabakası soyularak, derinin pürüzsüzleşmesi sağlanır.

Triklorasetik asit (TCA)’in düşük konsantrasyonları ile yüzeyel peeling de yapılabilmekle beraber, daha çok orta derecede peeling amacı ile kullanılır.
Fenol ile derin peeling yapılmaktadır. Etkili bir peeling ajanı olmasına rağmen yan etkileri nedeni ile sık kullanılmamaktadır.

Her ortamda yapılabilir mi? Yoksa steril şartlar mı gerekir?

Yüzeyel peeling için özel bir ortam gerekmez. Muayenehane ortamı yeterlidir. Çalışan hanımlar öğlen aralarında ayıracakları 10 dakikalık süreler ile kimyasal peeling uygulatabilirler.

Yapılması için belirli bir yaş sınırı var mıdır?

25 yaşından itibaren sağlıklı ciltlerin bile bu işlemi görmesinde yarar vardır. Tıbbi bir endikasyonu olmayan sağlıklı ciltler, cildin yaşlanma sürecini geciktirdiği için uygulatabilirler.

Nasıl uygulanır?

Kimyasal peeling uygulamasında doktorun tavsiye edeceği bir ürünle cilt 1 hafta-10 gün öncesinden peelinge hazırlanır. Ürün, peeling uygulamasından 1-2 gün önce kesilir. Bu ön tedavi peeling ajanlarının daha etkili olmasını sağlar ve peeling sonrasında gelişebilecek yan etkilerin oluşum ihtimalini oldukça azaltır. Bu hazırlık döneminden sonra peelinge başlanır. Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu seçilir.

Deri, yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem esnasında 5-10 dakika kadar hafif yanma ve batma görülebilir. İşlem sonrası normal günlük yaşama hemen dönülebilir. İstenilen sonuçları elde etmek için birkaç seans gerekebilir.

Kişi hangi sıklıkta yaptırabilir?

AHA peeling, 2-4 haftalık aralarla 6-8 seans yapılır. TCA 1-3 senas arasında 2 3 ay aralıklar ile yapılabilir. Seans sayısı yapılma amacına ve hastaya bağlı olarak değişmektedir. Uygulama ortalama 10 dakika sürer. Seans sonralarında doktorun tavsiye edeceği kremlerin kullanılması cildin yenilenme işlemini peeling seansları arasında da devam ettirecektir.

Hangi amaçlarla yapılır?

Sivilce ve iyileştikten sonra bıraktığı lekelerin ve izlerin (skarlarının) tedavisi
Kırışıklıklar ve ince çizgilerin giderilmesi
Ciltteki genişlemiş porların küçülmesi
Tıkalı gözeneklerin (komedon) açılması
Gebelik lekelerinin giderilmesi
Ellerde ve yüzde oluşan yaşlılık ve güneş lekelerinin tedavisi
İyi görünümlü bir ciltte yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi için peeling tedavisi uygulanmaktadır.
Alttan yeni deri hücre yapımını uyardığı için sanılanın aksine deri incelmez, üstteki kaba ve pürüzlü tabaka kaybolur. Dolayısı ile daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz deri oluşur.

Neler tedavi edilemez?

Deride oluşan gevşeme ve sarkmalar düzeltilemez.
Kimyasal peeling işlemi yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz.
Göz kapağı düşüklüğünü gidermede de etkili değildir.
Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcı olabilmektedir. Küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkilidir.

Peeling kimler için uygun değildir?

Gebeler,
Uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu ve uçuğu olanlar,
Derin güneş yanığı, açık yara ve yarıkların mevcudiyeti,
Son dönemlerde cerrahi girişim uygulanmış olması,
Daha önceden aynı bölgeye dermabrazyon uygulanmış olması,
Yakın zamanda radyasyon tedavisi,
6 ay içinde izotretinoin etken maddeli ilacın kullanılmış olunması,
Bir ay içinde geçirilmiş kriyoterapi,
Aşırı nedbe dokusu oluşumu öyküsü bulunan hastalarda peeling uygulanmamalıdır.

Eğer hastada allerji, seboreik dermatit, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, virütik hastalıklar ve güneş hassasiyeti varsa önce bu hastalıkların tedavisi gerekmektedir.

Sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Peeling uygulamasını takiben güneşten korunma çok önemlidir. AHA peeling uygulanan kişiler normal aktivitelerine devam edebilirler. Uygulamayı takiben birkaç saat makyaj yapılmaması, bazı özel kremler dışında ürün kullanılmaması ve güneşten korunmak önemlidir.

Sonrasında ne tür problemler görülebilir?

Tedaviden sonra kısa süreli hafif kızarıklık, pullanma ve soyulma olabilir. Tedavi sonrası enfeksiyon, skar (nebbe dokusu) oluşma riski ise AHA peelingde yok denecek kadar azdır.

Peeling yöntemi bu konuda ihtisas yapmış hekimler tarafından uygulanabilecek güvenli bir yöntemdir. Uygun hasta seçimi yapıldığında peeling ile iyi sonuçlar elde edilmektedir.


TÜM HABERLER